Lietuvoje socialinis darbas, palyginti su kitomis, yra viena naujausių profesijų, socialinio darbo profesinės ir mokslinės tradicijos pradėtos kurti ir plėtoti tik po šalies nepriklausomybės atkūrimo. Šiandien socialiniai darbuotojai dirba įvairialypiame socialinės gerovės, sveikatos apsaugos, ekonominiame, teisiniame, bei politiniame kontekste, kuris, pabrėžia įvairias socialinio darbo sritis ir veiklas. Dažniausiai socialinius darbuotojus galima sutikti seniūnijose, savivaldybių socialinės paramos, socialinių paslaugų skyriuose, tai pat socialinio darbuotojo veikla neatsiejama nuo nevyriausybinio sektoriaus.
Suprasdami sudėtingą nūdienos politinį, socialinį, sveikatos, ekonominį, teisinį, istorinį šalies kontekstą, dominuojančius diskursus sveikatos ir socialinės gerovės srityse, bei siekdami socialinio ir sveikatos sektorių integralumo, bei socialinio darbuotojo profesinio vaidmens pripažinimo sveikatos priežiūros sistemoje, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojų, studentų ir Alumni bendruomenės iniciatyvos dėka – įkurta Nacionalinė sveikatos socialinių darbuotojų asociacija.
Maždaug nuo 1999 metų, socialiniai darbuotojai dirba ir sveikatos priežiūros įstaigose. Žvelgiant per istorinės perspektyvos prizmę, nesunku įžvelgti socialinio darbo raidą besikeičiančioje sampratoje į sveikatą. Dar 1946 metais Pasaulio sveikatos organizacija savo konstitucijoje paskelbė sveikatos apibrėžimą: „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas.“ Sveikata suprantama kaip resursas, suteikiantis žmogui galimybę tvarkyti ir keisti savo aplinką, tai leidžia apie sveikatą galvoti kaip apie kažką patiriama ne tik individualiai, bet ir bendruomeniškai. Naujas sveikatos supratimas mažiau apsistoja ties individualiais žmogaus bruožais, o daugiau ties žmonių bendravimu, su platesne aplinka. Aplinka, šiame kontekste aiškinama plačiausia prasme, apimant ne tik fizinę aplinką, bet tai pat socialinį, kultūrinį reguliavimą, ekonomines sąlygas, kurios daro poveikį, pažeidžia kasdienį gyvenimą (http://www.casw-acts.ca/en/role-social-work-mental-health). Anot Shelley ir Muskat (2013) teigimu vis labiau pripažįstama, kad socialiniai veiksniai yra susiję su sveikatos sunkumais, negali būti išspręsti be intervencijos į paciento socialines sąlygas ir materialinę padėtį. Tai funkcija, kurią istoriškai užpildė socialiniai darbuotojai sveikatos sistemoje. Socialiniai darbuotojai atstovauja holistinį požiūrį sveikatos priežiūros praktikoje, įtraukdami psichologinius ir emocinius veiksnius, koncentruodamiesi į socialinius ligos aspektus (cit. Volland, 1996). Socialiniai darbuotojai mokomi ekologinio požiūrio, kuris pabrėžia biopsichosocialinę perspektyvą, pažymi žmogaus supratimą jo ar jos aplinkos kontekste. Socialiniai darbuotojai dirba bendradarbiaudami kaip dalis institucijos ir bendruomenės tarp-profesinėse komandose, padėdami sveikti, keldami gyvenimo kokybę, skatindami socialinį pokytį (Shelley ir Muskat, 2013). 2013-2020 metų Pasaulio sveikatos organizacijos parengtame psichikos sveikatos veiksmų plane (2013) vienas pagrindinių tikslų – teikti visapusiškas, integruotas, atliepiančias sveikatos ir socialines paslaugas bendruomenėje (WHO, 2013). Lietuva turi istoriškai paveldėtą sveikatos, socialinės gerovės supratimą ir veikimo mechanizmą, kuris išlikęs tiek politiniame, tiek paslaugų teikėjų ir gavėjų sąmoningumo lygmenyje, pabrėžia biomedicininio diskurso dominavimą.
Sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos pirminėje, antrinėje ir tretinėje sveikatos priežiūros grandyse. Socialiniai darbuotojai dirba kartu su sveikatos priežiūros specialistais ambulatorinėse ir stacionariose sveikatos priežiūros įstaigose. Socialiniai darbuotojai dirba psichikos sveikatos priežiūroje, onkologijos, neonatologijos, akušerijos – ginekologijos, reabilitacijos srityse, slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse, vaikų raidos centruose ir t.t. Petrauskienės (2011) mokslinės literatūros analizė atskleidė, jog sveikatos priežiūros specialistai palankiai vertina socialinio darbuotojo vaidmenį asmens sveikatos priežiūros ir reabilitacijos specialistų komandoje, bet jiems stinga informacijos apie socialinio darbuotojo funkcijas bei socialinių paslaugų teikimo sąlygas. Tyrėja atskleidė, kad gebėjimas taikyti grįžtamąjį ryšį ir komandinio darbo žinias sėkmingo socialinių darbuotojų bendradarbiavimo su asmens sveikatos priežiūros bei reabilitacijos specialistais veiksnys. Interdisciplininio sveikatos priežiūros specialistų ir socialinių darbuotojų bendradarbiavimo trukdžiai – riboti socialinio darbo personalo asmens sveikatos priežiūros įstaigose resursai, profesinio vaidmens naujumas ir neapibrėžtumas, bendradarbiavimo rezultatų vertinimo patirties stoka,tarpžinybinio bendradarbiavimo ribotumas. Socialiniai darbuotojai, plėtodami sąveikaudami su asmens sveikatos priežiūros specialistais, patiria emocinę įtampą, dominuojantį medikų požiūrį ir pasipriešinimą naujovėms.
Holistinis sveikatos supratimas atrodo neįsivaizduojamas be sveikatos apsaugos ir socialinės gerovės sektorių bendradarbiavimo, nubrėžiant minėtų sektorių tarpusavio priklausomybės, integruotų paslaugų, bei interdiscipliniškumo poreikį praktinėje veikloje, sąveikaujant skirtingiems specialistams, siekiant padėti klientui tiek sveikatos priežiūros įstaigoje tiek už jos ribų.
Asociacijos įkūrėjai vadovaujasi holistiniu požiūriu išsikėlė tikslą – plėtoti ir atstovauti sveikatos srityje dirbančių socialinių darbuotojų veiklą. Asociacijos veiklos sritys ir rūšys apima: sveikatos srityje dirbančių socialinių darbuotojų telkimą, profesinio identiteto ir profesijos paveikslo kūrimą ir plėtotę. Pagalba sveikatos srityje dirbantiems socialiniams darbuotojams keistis informacija, stiprinti tarpusavio bendradarbiavimą/ tarptautinį bendradarbiavimą, skatinti savipagalbos būdus, keitimąsi patirtimi. Atstovavimą asociacijos narių teisėms bei teisėtiems interesams ir jų gynimą. Paramos asociacijos nariams teikimą, gerinant sveikatos srityje dirbančių socialinių darbuotojų paslaugų kokybę ir kt. Asociacijos nariais gali tapti socialinio darbo studijų programą baigę ir studijuojantys, bei sveikatos priežiūros sistemoje dirbantys asmenys, pateikę valdybos pirmininkui prašymą įstoti į Asociaciją.
Dar labai naujas ir jaunas asociacijos kolektyvas kviečia prisijungti prie Nacionalinės sveikatos socialinių darbuotojų asociacijos būrio!
Asociacijos kontaktinis el. paštas: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Tekste naudota literatūra:
- Canadian Association of social work. [Žiūrėta 2015-08-05].Prieiga internete: < http://www.casw-acts.ca/en/role-social-work-mental-health>.
- Shelley L., Muskat B. (2013). Bouncers, brokers and glue: the self described vaidmenis of social workers in Urban hospitals. Health and social work Health Soc Work., 1:7-16.
- Petrauskienė A. (2011). Interdisciplininis bendradarbiavimas socialinio darbo praktikoje. Socialinis darbas. Nr.10(1), p. 42-48.
Sandra Šatkauskienė, el.p.: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.