Pagarba, meilė ir rūpestis agresyviai besielgiančiam asmeniui. Šiandien tai iliuzija? Siekiamybė? Ar artima realybė? Paprastai agresyvus elgesys mus gąsdina, sukelia nerimą, baimę, pasimetimą, kartais pažadina norą gintis ar net pulti. Dirbdami socialinėje srityje supratome, kad agresija griauna santykį su žmogumI. Santykis tampa grįstas baime, galia, o tada užkertamas kelias atvirai mokytis, augti, dingsta saugumo jausmas. Tad ką su tuo daryti?
„220 BE ĮTAMPOS“ komanda kviečia mokytis iš naujo pažvelgti į įtampą keliančią situaciją ir ją patirti kitaip. Gal įmanoma su asmeniu, kuris elgiasi agresyviai, būti be įtampos? Tam reikia:
- keisti savo požiūrį, įpročius ir reakcijas, suprasti, kas vyksta tose situacijose;
- stiprinti organizacijų ir darbuotojų atsparumą susidūrus su įtampa ir agresija darbe bei stiprinti gebėjimą veikti įtampos sąlygoms,
- užtikrinti prevencinį ir intervencinį specialistų darbą.
Kaip viskas prasidėjo, kaip formavosi komanda ir kuo galime pasidalinti?
Mokymų metu perduodame patirtį ir įgūdžius, kurių mokėmės iš užsienio partnerių ir ekspertų – Nyderlandų socialinio darbo ekspertės, supervizorės Lies van Weezel ir elgsenos korekcijos specialisto Marco Dieleman. Nuo 1996 m. Lies van Weezel vykdydama įvairias veiklas, vesdama supervizijas, seminarus pastebėjo socialinio darbo tobulėjimo poreikį. 2001 m. Lies Socialinės globos centrui „Vija” (tuomet Vilijampolės socialinės globos namai) padėjo užmegzti bendradarbiavimą su Nyderlanduose veikiančia organizacija, teikiančia paslaugas intelekto, psichosocialinę ir fizinę negalią turintiems asmenims – „Reinaerde“. Šioje organizacijoje dirbantis elgsenos korekcijos specialistas Marco Dieleman padėjo ieškoti atsakymų, kaip elgtis susidūrus su įvairiomis agresyvaus elgesio formomis. Pradžia nebuvo lengva, mokymų metu darbuotojai norėjo aiškių taisyklių, atsakymų ar instrukcijų – ką daryti ir kaip reaguoti. Bet visa mokymo esmė yra požiūris į agresyviai besielgiantį asmenį, gebėjimas įvertinti situaciją, savo reakcijas ir pagarbus santykis su asmeniu. Socialinės globos centro „Vija“ specialistai 2009, 2011 metais vyko į Nyderlandus semtis patirties, mokytis naujų darbo metodų, tačiau tapo aišku, kad norint pasiekti rezultatą reikalingas nuolatinis, kryptingas darbas Lietuvoje. Taip 2013 m. įstaigoje susibūrė pirmoji trenerių komanda, kuri pradėjo mokymus globos namų darbuotojams. Komanda periodiškai konsultavosi su Marco, tobulino įgūdžius, analizavo programos efektyvumą ir pasiektus rezultatus.
Periodiškai susitikdavome su Lies, kuri pastebėjo, kad taikomi agresijos valdymo metodai yra naudingi ir vertingi ir pasiūlė mokymus plėtoti kelių organizacijų lygmenyje. 2018 m. lapkričio mėn. agresijos valdymo mokymuose dalyvavo darbuotojai iš kelių organizacijų – negalią turinčių asmenų centro „Korys“, viešosios įstaigos „Actio Catholica Patria“ ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto. Marco Dieleman pristatė mokymų filosofiją, teoriją ir praktikoje taikomas technikas.
Darbuotojų atsiliepimai apie mokymus ir išsakytas tokių mokymų poreikis paskatino galvoti apie komandą Lietuvoje – Socialinės globos centro „Vija“ ir viešosios įstaigos „Actio Catholica Patria“ specialistai 2019 m. susibūrėme į trenerių komandą, kuri išvyko tobulintis į Nyderlandus. Šiandien mūsų komandą sudaro kineziterapeutai Aivaras, Justinas ir Renata, socialinės darbuotojos Rūta ir Kristina, psichologė Inga. Kryptingai ir nuosekliai savo organizacijose pradėjome diegti naują supratimą ir požiūrį į agresyviai besielgiantį klientą ir šiomis žiniomis norime dalintis su kitais.
Mokymu metu:
- analizuojame, dėl kokių priežasčių mus supantiems asmenims kyla stresas, pyktis, mokome kontroliuoti savo emocijas ir stresą, padedame surasti būdus, kaip išlikti ramiems stresinėse situacijose, kaip anksti atpažinti iš kitų kylančią agresiją ir kokias prevencines priemones taikyti.
- Mokomės pažinti ir valdyti savo emocijas tam, kad išliktume ramūs, užtikrinti ir pasitikintys savo veiksmais įtampos, agresijos ar smurto pasireiškimo metu. Keičiantis mūsų elgesiui, mąstymui ir požiūriui, keičiasi ir asmenų, su kuriais dirbame, elgesys. Taip galime kurti saugią, palaikančią, pagarbią ir priimančią aplinką.
- Praktinėje dalyje mokome technikų, užtikrinančių saugumą ūmios agresijos metu. Dalinamės patirtimi ir žiniomis, kad galima gyventi, dirbti ir būti su klientu ar artimuoju įtampą keliančiose situacijose.
- Teorinių ir praktinių mokymų metu mokomės, kad galima situaciją suvaldyti, išvengiant agresyvaus elgesio ir kartu išlaikant turimą santykį. Būtina vadovautis žmogaus pagarbos principu ir savo veiksmais, net ir ginantis ar ginant kitą, nesukelti fizinio diskomforto agresoriui.
Svarbu nebijoti keistis, ieškoti naujų būdų ir požiūrių, padedančių veikti stresinėse situacijose. „220 BE ĮTAMPOS“ komandos mokymuose jau dalyvavo negalią turinčių asmenų centro „Korys“, Telšių socialinių paslaugų centro, Lietuvos vaikų dienos centrų asociacijos ir viešosios įstaigos „Akvila“ darbuotojai. Šiandien jau matome savo darbo rezultatus ir besidžiaugiančius šių įstaigų darbuotojus. Jei manote, kad šie mokymai aktualūs ir jums, susisiekime !
Apie mūsų veiklą galite sužinoti facebook puslapyje 220 be įtampos.
Jei Jums aktuali ši tema ir turite klausimų kreipkitės tel. 8 641 00818.
Rūta Audzevičienė
Inga Rusinaitė - Vaitkuvienė