Esu Rūta Gerasimė, jau virš metų kartu su kolege Inga Dulinskiene dirbame VšĮ „Kartu Stipresni“ organizacijoje, kuri teikia paslaugas į namus psichikos sutrikimų turintiems suaugusiems asmenims. Nors mūsų organizacija jauna, tačiau sparčiai besivystanti. Ši organizacija kilo iš realaus paslaugų poreikio, kurį pastebėjo socialinė darbuotoja Polina Šedienė, dirbdama dienos centre su žmonėmis, esančiais krizinėje situacijoje, kurie turi psichinių sutrikimų. Dažniausiai psichikos sutrikimų turintys asmenys arba gauna visas paslaugas globos namuose, arba gyvendami savarankiškai namuose negauna beveik jokių paslaugų.
VšĮ „Kartu Stipresni“ yra nevyriausybinė organizacija, kurioje dirba 2 darbuotojai, po ketvirtį etato. Teikiamos skirtingos paslaugos žmonėms į namus. Teikiamos paslaugos priklauso nuo asmeninių žmonių poreikių. Vieniems reikia padėti susitvarkyti namus. Pavyzdžiui, savo praktikoje turėjome atvejį, kai vyriškis gyveno namuose vienas ir buvo nesitvarkęs namų panašu, kad kokią 10 metų, kadangi turėjo keletą sunkių diagnozių, jam buvo sunku pradėti kažką dėl to daryti, su artimaisiais ryšio nebuvo. Šiuo metu šis asmuo yra miręs, tačiau džiaugiamės, kad galėjome padėti jam bendraudamos, apipirkdamos maistu, žaisdamos kartu Domino, nuveždamos į dienos centrą ar polikliniką. Kitiems reikia psichosocialinių paslaugų. Vienai iš klienčių darbo su ja pradžioje reikėjo drabužių, maisto, šaldytuvo, vėliau buvo dirbama su merginos baimėmis, užimtumu. Kai kuriems klientams reikia labai daug laiko kol jie pradeda pasitikėti kitais žmonėmis, kol gali jau įeiti į jo erdvę ir kalbėti apie vidinius dalykus. Kitiems reikalingi tėvystės įgūdžiai, buitinė pagalba, materialiniai daiktai, pagalba tvarkantis dokumentus, ar ieškant gyvenamosios vietos ir pan.
Organizacijos tikslai yra padėti žmonėms, turintiems psichinių ligų, įgyti pasitikėjimo savimi, pamatyti savo stipriąsias puses, jaustis visuomenės dalimi, plėsti socialinį tinklą ir padėti vieni kitiems, įtraukiant ateityje savanorius į veiklas. Taip pat organizuoti susitikimus, kuriuose būtų įtraukti žmonės turintys psichinių sutrikimų, kad jie drąsiai galėtų atstovauti sau ir padėti kitiems įvairiose situacijose.
Šią vasarą trys kolegės (Almanė, Inga ir aš) turėjome galimybę nuvykti savaitei į Nyderlandų karalystę ir susipažinti ten su teikiamomis paslaugomis psichikos sutrikimų turintiems asmenims, bendruomeninėmis organizacijomis, savanorystės tinklu bei benamiams skirtomis organizacijomis. Patirtis buvo išties puiki. Smagu buvo pamatyti, ką mes Lietuvoje, savo organizacijose jau darome tokio, kas Olandijoje vyksta jau daug metų. Gera buvo pasisemti naujų idėjų ir minčių. Aplankėme kelias organizacijas, kurios dirba su psichikos sutrikimų turinčiais asmenimis – Doel, mokymų centras ir gyvenamieji būstai. Labai patiko olandų darbo principai: pagarba klientui mažose situacijose (pvz., pasibelsti prieš įeinant į kambarį, paskambinti prieš atvykstant į namus ir kita); kliento stipriųjų pusių akcentavimas ir hobiai (ne problemų ieškojimas, o atskleidimas, ką žmogus gali ir nori daryti, ką jis mėgsta veikti – visa tai yra panaudojama problemos sprendimui, bet ne problemos akcentavimui); pagarbūs, draugiški, bet profesionalūs darbuotojų ir klientų santykiai (darbuotojai nebijo konfrontuoti su klientu, bet stengiasi palaikyti šiltus ir draugiškus santykius, nepažeisdami profesionalumo); ieškojimas išeities, o ne problemos; bendradarbiavimas su įvairiomis įstaigomis, bendruomene, specialistais (komandiniai susitikimai, susitikimai su klientais ir jų nuomonės išklausymas ir kt.); iššūkio sprendimas su klientu, o ne už klientą.
Grįžusios po Olandijos kartu su darbuotoja Inga įkvėptos „olandiškos“ patirties suorganizavome susitikimą su klientais, jie labai apsidžiaugė grupiniu susitikimu, buvo labai laimingi, kai buvo klausiama jų nuomonės, kai jie savo idėjas galėjo užrašyti ant lentos. Smagu matyti laimingus klientus, kai jie jaučiasi galintys.
Kartu Stipresni organizacijoje apie klientus sužinome iš kitų organizacijų, su kuriomis bendradarbiaujame. Organizuojame susitikimus su klientais organizacijoje, kuri pažįsta asmenį ir asmuo pasitiki organizacija ir ten dirbančiais darbuotojais. Šiuo metu organizacijoje yra 11 klientų, sergančių šizofrenija, depresija, epilepsija, iš jų 6 klientai gyvena šeimose. Mūsų šūkis – padėdami vieni kitiems tampame stipresni, nebūk vienas – ieškok pagalbos ir padėk kitam!
Trečiojoje šio straipsnio dalyje savo patirtimi pasidalins viena iš VšĮ „Kartu stipresni“ organizacijos dalininkė Almanė Pakrijauskaitė.
Rūta Gerasimė