Kaip žinia, šių metų liepos mėnesį keturi ministrai įsakymu patvirtino Bendro darbo su šeimomis tvarkos aprašą (daugiau informacijos apie aprašą skaitykite čia). Aprašu rekomenduojama į šeimų situacijas žiūrėti kompleksiškai ir pasitelkti į problemų sprendimą ne tik socialinius darbuotojus, bet ir daugiau specialistų, įstaigų, organizacijų. Taip pat rekomenduojama savivaldybių administracijoms įkurti tarpinstitucines grupes strateginiams klausimams, susijusiems su kompleksiškai teikiamos pagalbos šeimai pasiūla, poreikiais, kylančiomis problemomis, pagalbos šeimoms planavimu, aptarti. Viena iš savivaldybių nori pasidalinti savo patirtimi, kaip sekasi žengti pirmuosius žingsnius link bendro darbo su šeimomis.
Kartais atrodo, kad dirba daug skirtingų specialistų, tačiau kyla klausimas, kodėl ne visuomet rezultatas toks, kokio tikimės. Ir regis problema po truputį ryškėja, kai suvoki, kad trūksta bendro darbo koordinatoriaus. Neretai ir teikiamos paslaugos dubliuojasi, o kartais kažko kaip tik trūksta. Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centras (toliau – TRPŠVC) buvo įsteigtas prieš kelis metus, tačiau per trumpą savo veiklos laikotarpį stengėmės susipažinti ir užmegzti kontaktus su įstaigomis, organizacijomis prisidedančiomis pagalba ar teikiančiomis paslaugas šeimoms. Todėl labai apsidžiaugėme, kai rankose laikėme 4 ministrų (Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministrės, Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro, Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministrės, Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministro) bendru 2016 m. liepos 14 d. Įsakymu patvirtintą Bendro darbo su šeimomis tvarkos aprašą. Tai tapo pagrindu susiburti visiems dėl bendro tikslo – aptarti bendro darbo su šeimomis koordinavimo modelį Trakų rajone.
TRPŠVC kartu Trakų rajono savivaldybės administracija šių metų rugpjūčio 12 d. inicijavo tarpžinybinį susitikimą dėl Bendro darbo su šeimomis tvarkos aprašo. Dalyvauti susitikime buvo kviečiami Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius, mero patarėja, Vaiko teisių apsaugos, Švietimo, Socialinės paramos skyrių vedėjai, savivaldybės gydytoja, seniūnai, VšĮ Trakų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, VšĮ Trakų psichikos sveikatos centro direktorė, Policijos pareigūnai, Probacijos tarnybos specialistai, Trakų rajone veikiančių ir teikiančių paslaugas šeimoms NVO atstovai, Trakų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai. Į susitikimą buvo kviečiami tie, kurie teikia paslaugas, pagalbą šeimoms Trakų rajone.
Tarpžinybinio Susitikimo metu siekėme išskirti subjektus, dalyvaujančius dirbant su šeimomis Trakų rajono savivaldybėje, aptarti bendro darbo su šeimomis koordinavimo modelį Trakų rajone bei suplanuoti paslaugų poreikio analizę Trakų rajone.
Nemažo dalyvių dėmesio susilaukė ir į klausimus teko atsakinėti policijos atstovui, kadangi Komisariate vykdoma pertvarka ir kuriamos 2 bendruomenės pareigūnų pareigybės bei savivaldybės teritorijoje skiriamos 3 zonos, kuriose dirbs daugiau pareigūnų. Pagrindinė problema, kurią įvardino VTAS vedėja, kad iš pareigūnų nėra gaunama informacija apie įvykius šeimose. Susitikimo metu buvo svarstoma su kokiomis problemomis susiduria įstaigos/organizacijos/seniūnijos, teikiant pagalbą ar paslaugas šeimoms. Viena iš paminėtų problemų buvo informacijos dalijimosi problema. Trūksta koordinavimo bendroms subjektų veikloms.
Bendrame darbo su šeimomis tvarkos apraše rekomenduojame bendrą darbą su šeimomis savivaldybėje pavesti koordinuoti tarpinsitucinio bendradarbiavimo koordinatoriui. TRPŠVC susitikimo metu pasisiūlė būti koordinatoriumi, susitikime dalyvaujantys specialistai tam neprieštaravo. Remiantis bendro darbo su šeimomis tvarkos aprašu nutarta sukurti tarpinsitucinę grupę, kurios tikslas būtų aptarinėti strateginius klausimus, susijusius su kompleksinės pagalbos teikimu bei poreikiu šeimoms, problemomis. Tikslinga, kad darbo grupėje dalyvautų specialistai iš Socialinės paramos skyriaus, Švietimo skyriaus, Vaiko teisių apsaugos skyriaus, savivaldybės gydytoja, Policijos atstovai, TRPŠVC. NVO dalyvautų patariamuoju balsu, kiti specialistai būtų kviečiami pagal nagrinėjamų klausimų aktualumą. Siekiant užtikrinti teikiamos pagalbos naudingumą, tikslinga būtų Trakų rajone atlikti socialinių paslaugų poreikio vertinimą. TRPŠVC pasisiūlė parengti anketą, kuria remiantis seniūnijose būtų galima įvertinti, kokių socialinių paslaugų reikia.
Pristatymo nuoroda galite rasti čia
Aušra Lučinskaitė