Actio Catholica Patria Lydimasis būstas
Savarankiškumo ugdymo namai trumpiau dar vadinami tiesiog būstu yra vieta, kur jaunuoliai augę valstybės globoje gali mokytis savarankiško gyvenimo įgūdžių: maisto gaminimo, pinigų planavimo, tvarkymosi, komunalinių, nuomos, skolų mokėjimo, mokyklos lankymo, darbo paieškos, bendravimo su kaimynais, vienas kitu, mokytojais ir kitais žmonėmis ir t.t. Būstas įsikūręs paprastame daugiabutyje, kuriame yra nuomojamas 4 kambarių butas. Trys kambariai skirti jaunuoliams. Jie gyvena po du. Dažnai galima išgirsti nuostabos bei pasipiktinimo, kodėl vaikinai ir merginos gyvena viename bute. Tačiau jie turi atskirus kambarius ir mokosi gyventi realiame gyvenime, kur nėra izoliuoti nuo priešingų lyčių. Iki šiol būste poros taip ir nebuvo. Tačiau įvairios situacijos padeda atverti daugiau jiems svarbių temų vaikino ir merginos, draugų, priešų tarpusavio santykius.
Socialiniai darbuotojai pradeda bendrauti ir megzti kontaktus su jaunuoliais žymiai anksčiau, nei jie ruošiasi išeiti iš globos namų ar išreiškia norą gyventi būste. Nuo pat pirmųjų susitikimų pradedama jaunuoliui formuoti suvokimas ir savarankiškumas. Pirmaisiais susitikimais tiesiog pakviečiamas jaunuolis ateiti susitikti, išgerti arbatos ir taip pasimatyti su darbuotojais. Antrasis žingsnis yra pristatyti veiklas ir savarankiškumo būstą. Socialiniai darbuotojai pasakoja apie taisykles, kalbama, kurios taisyklės atrodo sunkiausios, lengviausios, individualius susitikimus ir bendruomeninius susitikimus. Bandoma išsiaiškinti ir suprasti, ko jaunuoliui reiktų gyvenant būste, ką norėtų išmokti ir dėl ko jaunuoliui būtų svarbu gyventi būste. Jaunuolių tikslai būna įvairūs: maisto gaminimas, komunaliniai, savęs pažinimas, išmokimas pasakyti ne, susitvarkyti dokumentus ir dar daugelis paprastų ir ne tik tikslų ir norų. Tad pasirengimo procesas trunka nuo mėnesio ar poros savaičių iki neapibrėžto laiko. Svarbiausia, kad pats jaunuolis norėtų ateiti gyventi, norėtų mokytis, kad jis turėtų laisvę pasakyti taip noriu arba ne, nenoriu gyventi būste. Vėliau kiekvienas jaunuolis turi individualų darbuotoją, kuris su juo susitinka kas 1-2 savaites ir kalbasi apie kylančias temas, sunkumus ir sėkmes: dažniausiai apie mokyklos lankymą, pinigus ir vėlavimus, susitarimų nesilaikymus.
Taip pat didelė dalis darbo susijusi su mokymusi gyventi su kitais jaunuoliais, kalbėtis ir spręsti tarpusavio nesutarimus. Dažnai jaunuoliai nesuvokia ir nenori priimti, jog per pokalbį galima daryti pokyčius. Tarpusavio nesutarimų, bendros tvarkos temos, naujų taisyklių įvedimas ar senų keitimas yra bendruomeninių susitikimų temos. Temas susitikimams siūlo jaunuoliai ir darbuotojai. Šie susitikimai vyksta kiekvieną savaitę ir jame dalyvauja visi jaunuoliai, gyvenantys būste ir visi darbuotojai. Šių susitikimų metu kalbama apie temas, kurios susijusios su visais gyventojais, asmeninės problemos ir klausimai paliekami individualiems susitikimams su socialiniais darbuotojais.
Šioje dalyje pateikėme tik pačią pradžią apie darbą su jaunuoliais gyvenančiais būste, Sužinokite daugiau - klauskite, sureaguokite ar pasidalinkite patirtimi, mintimis ir idėjomis.