„Visokių šiaip yra veiklų ir stalo futbolas, atrodo daryk ką nori. Kai būna toks, kur vaikystėj įsivaizduoji stebuklų šalį, kur leidžiama viskas ir visko yra – tai čia panašiai taip ir yra.“
17 metų mergina apie atvirą jaunimo centrą „Vartai“
Atviri jaunimo centrai ir atviros jaunimo erdvės – nebe naujiena nei pasaulyje nei Lietuvoje. Vakarų Europoje tokią darbo su jaunimu formą taiko jau ilgus dešimtmečius, o mūsų šalis nuo 2006 m. Ir nors beveik visi specialistai, veikiantys socialinio darbo ar darbo su jaunimu lauke yra girdėję „atviro darbo su jaunimu“ sąvoką, tačiau patirtis rodo, jog dar ne visiškai suprasta tiek visuomenėje, tiek tarp tų pačių specialistų yra – o kas ten tuose centruose ir erdvėse vyksta, ir kam jos apskritai reikalingos? Žaidžia žaidimus, linksminasi, valgo, tvarkosi, kalbasi – ar čia socialinės paslaugos, kurių reikia jaunuoliams patiriantiems sunkumus? O kur integracija į visuomenę, socialinių įgūdžių ugdymas, įgalinimas ir visi kiti raktažodžiai bei tikrasis socialinis darbas?
Atviras darbas su jaunuoliais, neskirsto jų į „rizikos“ ar „ne rizikos“, socialinio darbo „klientus“ ar „ne klientus“ – suteikia galimybes teikti reikiamas socialines paslaugas, leidžiančias stiprinti jaunus žmones tada, kai jiems reikalingas intensyvesnis, ar mažiau intensyvs palydėjimas, o ne tik kovoti su pasekmėmis – kas jau visai įprasta socialiniam darbui Lietuvoje. Paslaugos, teikiamos jaunuoliams priimtinoje ir saugioje aplinkoje, nežiūrint į socialinius įgūdžius, požiūrį, išsilavinimą, seksualinę orientaciją, pomėgius ar įpročius leidžia ne tik teoriškai keltis „integracijos“ į kažką tikslus, bet realiai būti kartu su kitais ir mokytis tame buvime.
2014 metais Kaune veikiančiame atvirame jaunimo centre „Vartai“ buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo apklausti 6 jaunuoliai, jaunimo centrą lankantys ne trumpiau nei vienerius metus. Jaunuoliai refkletuodami apie tai, kaip jie supranta atvirą darbą, „Vartų“ lankytojai išskyė patiriamus santykius, erdvę, veiklas bei asmeninius pokyčius. Jaunuoliai, pereinamąjame laikotarpyje išgyvenantys didžiulę izoliaciją ir socialinių santykių trūkumą, atvirame jaunimo centre socializacijos poreikį patenkina būdami kartu su skirtingų amžiaus grupių, skirtingų subkultūrų, skirtingas patirtis turinčiais jaunuoliais. Atviroje, tačiau saugioje erdvėje, nuolatinėje naujų santykių mezgimo realybėje jaunuoliai ne tik mokosi susipažinti, užmegzti kontaktą, „priprasti“ ir išmokti priimti, spręsti kylančius konfliktus, bet ir užmezga draugystės ir pagalbos santykius. Tokiu būdu palaikydami ir stiprindami vieni kitus, užmezga savotiškus savipagalbos tinklus, kurie leidžia jiems būti nepriklausomiems nuo institucinių pagalbos formų. Jaunuolių ir darbuotojų santykis atvirame jaunimo centre yra draugiškas, betarpiškas ir grįstas abipusiu pasitikėjimu. Nors jaunuoliai supranta darbuotojų profesinį vaidmenį ir atstumą, tačiau jie laikomi suaugusiais draugais, su kuriais galima pasikalbėti tuomet, kai išgyvenami sunkumai, ar kyla kokių nors neaiškumų. Darbuotojai taip pat yra vertinami kaip „sargai“, kurie užtikrina ir kontroliuoja, jog jaunimo centre būtų laikomasi taisyklių, tokiu būdu užtikrinant saugumą atvirame jaunimo centre.
Atviro darbo su jaunimu veikimas yra neatsiejamas nuo palankios ir jaunimui priimtinos ir artimos erdvės. Kadangi jaunuoliai kaip „kažko veikimą“ supranta vien buvimą atvirame jaunimo centre. Jaunuoliai turėdami galimybę ir laisvę dalyvauti arba nedalyvauti, įsitraukti arba neįsitraukti, galimybę tiesiog būti, bendrauti, gerti arbatą, gamintis maistą, žaisti arba muzikuoti, dalyvauti projektuose ir išbandydami kažkokias naujas jiems patinkančias veiklas atranda sau tinkamą pomėgį ar užsiėmimą, kuriame gali kaip jie patys įvardija „save realizuoti“ ir tobulėti. Būdami arba aktyviau veikdami jaunuoliai, nuolat yra mokymosi erdvėje, kadangi sužino kažką naujo, mokosi ir perima dalykus vieni iš kitų bei įgauna naujos patirties. Junuoliai atvirame jaunimo centre vysktančias veiklas vertina kaip „būdą“ ar „įrankį“ būti su kitas bendrauti, socializuotis.
Jaunuoliai labai ryškiai formuluoja ir daug reikšmės suteikia pokyčiams, susijusiems su socialinių kompetencijų augimu. Taip pat jaunuoliai labai džiaugiasi tuo, jog atvirame jaunimo centre susiradus draugų sumažėjo socialinė izoliacija. Jaunuoliai taip pat įvardija, atsiradusį pasitikėjimą savimi bei asmeninį „kaip žmogaus“ augimą, kritinio mąstymo buvimą net ir keičiant savo žalingus įpročius, ar laisvalaikio leidimo būdą. Taip pat jaunuoliai, atviro jaunimo organizuojamų veiklų metu įgavo praktinių įgūdžių, reikalingų buityje, kas stiprina jaunuolių savarankiškumą.
„tu pasikeiti kaip žmogus. Ta prasme nesakau, kad čia visi yra pakeisti pagal vieną šabloną <...> Tiesiog tu sustiprėji, esi toks, koks esi. Nežinau gal bendravime, gal saviraiška pasikeiti ar ten, kur tu esi silpnas. <...> jei man būtų parodę kas nors prieš tris metus, koks aš esu dabar, aš nežinau man nusprogtų galva“
20 metų vaikinas apie atvirą jaunimo centrą „Vartai“
Atvirame jaunimo centre yra laukiami visi jauni žmonės, kuriems reikia edvės save realizuoti, saugiai pabūti ir praleisti laisvalaikį, pasikalbėti išgyvenant sunkesnį laikotarpį. Šiuo metu VšĮ „Actio Cathlica Patria“ atviras jaunimo centras „Vartai“ įgyvendina projektą „Atrask save“, kuriame kviečiami dalyvauti nedirbantys, nesimokantys ir darbo biržoje neregistruoti jauni žmonės, kuriems reikalingas paydėjimas. Projektas „Atrask save“ įgyvendinamas Lietuvos darbo biržos bendradarbiaujant su Jaunimo reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Susisiek su JGI projekto „Atrask save“ koordinatorėmis:
El.paštu: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Tel. nr.:+37063143310 ; +37065580534 ;
Daugiau informacijos: www.patria.lt; www.jrd.lt; www.ldb.lt; www.esf.lt
Pveikslas Sigitos Dabulskytės