www.socdarbas.lt tinklapio komanda gavo du socialinės darbuotojos, dirbančios sveikatos priežiūros įstaigoje, klausimus. Socialinė darbuotoja klausia, kiek dienų atostogų jai priklauso, taip pat ar socialinio darbuotojo pareigybė priskiriama sveikatos priežiūros specialistams.
Norime atkreipti dėmesį, kad toliau pateikiama informacija nėra oficialus teisės aktų aiškinimas ir nėra privaloma nei socialiniams darbuotojams, nei jų darbdaviams.
Kiek dienų atostogų priklauso socialiniam darbuotojui?
Kadangi norime, kad kolegos socialiniai darbuotojai galėtų patys pasižiūrėti teisės aktus, juos panagrinėti ir gilinti savo žinias, pradėsime nuo to, kas reglamentuoja darbuotojų atostogas. Pagrindinius darbuotojų ir darbdavių santykius, sąlygas darbuotojams ir pan. reglamentuoja Darbo kodeksas (primename, kad visus teisės aktus galima rasti LR Seimo tinklapyje, ten nuėjus lango viršuje galima rasti laukėlį „Teisės aktų registras“, jį paspaudus esate nukreipiami į Teisės aktų registrą, kuriame galima rasti teisės aktų galiojančias suvestines). Tačiau yra kai kurių sąlygų ar aplinkybių, kurias reglamentuoja papildomi teisės aktai. Viena iš tokių aplinkybių ir yra atostogų trukmė kai kurioms darbuotojų grupėms. Taigi atostogas kai kurių grupių darbuotojams reglamentuoja Kai kurių kategorijų darbuotojų, turinčių teisę į pailgintas atostogas, sąrašas ir šių atostogų trukmės aprašas, kuris patvirtintas 2017 m. birželio 21 d. LRV nutarimu Nr. 496 „Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso įgyvendinimo“. Tuo nutarimu patvirtinta daug skirtingų aprašų (net 12) tad ieškant reikiamo, reikia nepasimesti jų gausoje. Kai kurių kategorijų darbuotojų, turinčių teisę į pailgintas atostogas, sąrašo ir šių atostogų trukmės aprašo 5 punkte nurodoma: „Sveikatos priežiūros specialistai:
5.1. teikiantys sveikatos priežiūros paslaugas, kartu su jais dirbantys darbuotojai, kurie tiesiogiai aptarnauja pacientus arba dirba tomis pačiomis sąlygomis, nenurodyti Aprašo 5.2–5.4 papunkčiuose, – 26 darbo dienos (jeigu dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba 31 darbo diena (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę). Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos 5 savaičių ir vienos darbo dienos trukmės pailgintos atostogos;“. Šis punktas tarsi kalba tik išskirtinai apie sveikatos priežiūros specialistus, tačiau taip pat išskiriami ir kiti darbuotojai, kurie tiesiogiai aptarnauja pacientus arba dirba tomis pačiomis sąlygomis. Papunktis daugiau nieko nedetalizuoja, todėl lieka nemažai vietos interpretacijai ir papunkčio taikymo skirtingumams. Manytina, kad papunktis galėtų būti taikomas ir socialiniams darbuotojams, tačiau manytume, kad atsakyti ar patvirtinti tai galėtų tik kompetentingos institucijos.
Toliau, pakalbėkime, ar socialinis darbuotojas yra sveikatos priežiūros specialistas.
Prieš kelis metus, Sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo patvirtintas Sveikatos priežiūros specialistų, teikiančių sveikatos priežiūros paslaugas profesinių grupių sąrašas. Kuriame prie kitų specialistų, dalyvaujančių sveikatos priežiūros paslaugų teikime (komandose) buvo priskiriami ir socialiniai darbuotojai. Tačiau šis teisės aktas buvo panaikintas. Prieš kurį laiką buvo patvirtintas Sveikatinimo veiklos specialistų profesinių kvalifikacijų klasifikatorius, kuriame, deja, socialinių darbuotojų nėra. Tai dar labiau apsunkina ir taip dažnu atveju sudėtingą socialinių darbuotojų situaciją sveikatos priežiūros įstaigose.
Iš esmės, siekiant išsiaiškinti, kiek dienų atostogų priklauso socialiniams darbuotojams, dirbantiems sveikatos priežiūros įstaigose, reiktų kreiptis į ministerijas, kurios kuruoja šias veiklas, t. y. Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, taip pat nepakenktų kreiptis ir į Sveikatos apsaugos ministeriją. Taip pat galėtų pagelbėti kreipimasis į Darbo tarybą įstaigoje. Jeigu kyla ginčas su darbdaviu, galima kreiptis į Darbo ginčų komisiją ir Valstybinę darbo inspekciją. Taip pat veikia Nacionalinė sveikatos socialinių darbuotojų asociacija, apie kurią esame rašę anksčiau, ten galima rasti kolegų ir bendraminčių, kurie galbūt buvo susidūrę su panašiomis problemomis ir iššūkiais bei galėtų pasidalinti savo patirtimi.
Kviečiame diskutuoti ir dalintis patirtimi!