Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su 6 profesinėmis sąjungomis, veikiančiomis socialinių paslaugų įstaigose ir atstovaujančiomis socialinių paslaugų srities darbuotojus, dar nuo 2015 metų vedė derybas dėl socialinių paslaugų šakos kolektyvinės sutarties parengimo ir pasirašymo. Profesinės sąjungos atstovavo darbuotojų interesus, ministerija buvo įgaliota atstovauti darbdavius. Po beveik trejų metų, t.y. š. m. gegužės 18 d. buvo pasirašytaSocialinių paslaugų šakos kolektyvinė sutartis, kuri taikoma 35 socialinių paslaugų įstaigose. Minėtose 35 socialinių paslaugų įstaigose dirba beveik 3,2 tūkst. darbuotojų, iš kurių, pagal profesinių sąjungų pateiktą informaciją, apie 1 tūkst. yra profesinių sąjungų nariai.
Esminiai susitarimai:
- Sutartis taikoma sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams, dirbantiems socialinių paslaugų įstaigose (įstaigų sąrašas tvirtinamas sutartimi).
- Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams socialiniams darbuotojams nustatomas minimalus pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas 4,3.
- Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams, kurie turi atestacines kategorijas, įgytas vadovaujantis Socialinių darbuotojų atestacinės tvarkos aprašu, patvirtintu socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-92 „Dėl Socialinių paslaugų srities darbuotojų profesinės kompetencijos tobulinimo tvarkos aprašo bei Socialinių darbuotojų atestacijos tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatomi konkretūs dydžiai, kuriais turi būti didinama pareiginės algos pastovioji dalis.
- Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams savo darbo laiku pavaduojančiam nesantį darbuotoją (laikinai vykdant nesančio darbuotojo funkcijas), mokama 30 proc. darbuotojo pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio priemoka. Už pavadavimą, kai pavaduojamojo darbo krūvis paskirstomas keliems darbuotojams, priemoka paskirstoma proporcingai jam tenkančiam krūviui. Už papildomų pareigybės aprašyme nenustatytų užduočių vykdymą mokama iki 30 proc. pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio priemoka, priklausomai nuo papildomų užduočių kiekio ir sudėtingumo. Tiek dėl pavadavimo, tiek dėl papildomų užduočių atlikimo, turi būti rašytinis darbuotojo sutikimas.
- Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams naudojant savo automobilį darbo reikalais jam turi būti kompensuojamos išlaidos kurui ir automobilio amortizacija.
- Minimalus profesinės kompetencijos tobulinimo (Lietuvos Respublikos teritorijoje) valandų skaičius apmokamas iš socialinių paslaugų įstaigos lėšų.
- Profesinės sąjungos pirmininkui suteikiama 10 proc. jo darbo laiko profesinės sąjungos veiklai vykdyti.
- Patvirtinami Įstaigos dvišalės tarybos veiklos pavyzdiniai nuostatai.
Sutartį galima rasti Kolektyvinių sutarčių registre.
Po sutarties pasirašymo apie tai buvo pasigirta viešai, tai sukėlė daug aistrų pačioje socialinių darbuotojų bendruomenėje. Nors atrodo, kad nieko labai tokio „vau“ sutartyje ir nėra, bet ji kažkodėl kelia daug visokio susierzinimo. Vieni tarsi pyksta, kad nebuvo įtraukti į derybas, kiti pyksta, kad per mažai garantijų iškovota, dar kiti pyksta, kad netaikoma ir kitose įstaigose. Aš šią sutartį matau, kaip galimybę ir pirmą žingsnį mokantis socialinio dialogo, savo, kaip darbuotojo, teisių atstovavimo, gynimo ne per galią, bet per konstruktyvų bendravimą su darbdaviu.
O kaip tai matote jūs?
Autorius žinomas tinklapio administracijai