2018 m. rudenį startavo nacionalinis savanoriškos tarnybos modelis – „Jaunimo savanoriška tarnyba“ (JST). Programą įgyvendina Jaunimo reikalų departamentas prie SADM. Tai intensyvi 6 mėn. trukmės savanorystės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai bent 40 val./ mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje (kokybės ženklą turinčioje) priimančioje organizacijoje. Kiekvienas savanoris kartą per mėnesį susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios (SVO) organizacijos paskirtu mentoriumi (ar savanorių grupėje) ir mokosi spręsti su tarnyba susijusias problemas, sistemina patirtį ir įvardija išmokimus.
Savanoriai, kurie įgyvendina daugiau nei 3 mėnesius tarnybos, įgyja JST pažymėjimą – JRD patvirtintą dokumentą pažymintį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius. Pažymėjimų suformavimui mentoriai, dirbantys programoje, susitikimų su savanoriais metu pasitelkia skaitmeninių ženklelių platformą – įrankį kompetencijų refleksijai ir užfiksavimui. Ženkleliai veikia, kaip žaidybinis programos komponentas, skatinantis siekti stiprinti įgūdžius, formuoja įprotį apmąstyti savo įgūdžius.
Programa suteikia stiprią ugdomąją patirtį su palydėjimu, tačiau tam būtina laikytis sąlygų – nuoseklumo ir reguliarumo, todėl tarnyba apima 6 mėnesius be pertraukos (ligų ar kitų netikėtų aplinkybių situacijos vertinamos individualiai). Apie Jaunimo savanoriškos tarnybos programą detaliai, galite rasti čia.
Programos įgyvendintojai savivaldybėse – tik nevyriausybinės organizacijos, kurios apsiima savanorišką veiklą organizuojančios (SVO) organizacijos vaidmenį (įgija akreditaciją) ir teikia paraiškas projektų finansavimui. SVO rūpinasi ne tik adminsitracine programos įgyvendinimo dalimi, bet ir kokybe - nukreipia savanorius, teikia palaikymą priimančioms organizacijoms, organizuoja mokymosi procesą savanoriams, vysto savanorišką veiklą savo regione.
Šiuo metu Lietuvoje turime 18 SVO, kurios teikia palaikymą per 200-ams savanorių. SVO skaičius auga, taip pat nuolatos auga ir kokybės ženklą turinčių priimančių organizacijų skaičius, kurių šiuo metu yra daugiau nei 260. Priimanti organizacija – tai vieta, kurioje gali savanoriauti jaunas žmogus. Organizacija įsipareigoja savanoriui sudaryti 40 val. per mėnesį savanoriškos veiklos planą (grafiką), kuris atitiktų savanorio kompetencijas ir būtų prasmingas tiek savanoriui, tiek pačiai organizacijai. Priimančioje organizacijoje esantis atsakingas asmuo - kuratorius - įsipareigoja apmokyti jauną žmogų, ugdyti ir palaikyti tarnybos metu, aptarti veiklas ir sunkumus bent kartą per dvi savaites. Mainais primanti organizacija gauna pagalbą, stiprina teikiamų paslaugų kokybę, žmogiškuosius išteklius ir socialinį kapitalą. Plačiau apie akreditaicjos procesą - PO akreditacija.
Jaunuolių įgyvendinta tarnyba, kuri atitinka kokybės standartą, kaip nurodyta JST apraše, 2019 m. yra pripažįstama 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Taip pat pripažįstama 3 mėnesių tarptautinė savanoriška veikla pagal programas „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpusas“. Svarbu astebėti, jog tik jaunuoliai, kurie įgyvendina visus 6 mėnesius po nemažiau nei 40 val./mėn. tarnybą, gali pretenduoti į stojamąjį balą. Taip pat svarbu, jog stojamojo balo sudarymo dedamosios tvirtinamos Lietuvos universitetų rektorių konferencijos ir Švietimo ir mokslo ministerijos metų pabaigoje, todėl jaunuoliai, kurie atlikę tarnybą ir įgiję pažymėjimą, nori pasinaudoti stojamojo balo privalumu, tai sužinos tik atnaujinus stojamojo balo apskaičiavimo tvarką.
Norintys dalyvauti programoje, pirmiausia turi užsiregistruoti JRD duomenų bazėje: Savanorio anketa.
Užsiregistravus, informacija perduodama rajono ar miesto savivaldybę kuruojančiai SVO organizacijos mentoriui(ei), kuri(s) su potencialiais savanoriais susisiekia el. paštu ir sutaria laiką dėl susitikimo.
Visą informaciją apie Jaunimo savanorišką tarnybą, galite rasti Jaunimo reikalų departamento tinklapyje arba susisiekti tiesiogiai su programos koordinatore: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..